رونمایی از اثر جدید نیلوفر مالک «جایی آن طرف پرچین»

به گزارش روابط عمومی سوره مهر، این کتاب با حضور محمدمهدی دادمان، رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی، احسان عباسلو، نویسنده و منتقد ادبی، راضیه تجار، نویسندهو منتقد ادبی، سارا عرفانی، دبیر کانون بانوی فرهنگ، نیلوفر مالک نویسنده اثر و جمعی از نویسندگان برگزار شد.

رییس حوزه هنری در سخنانی ضمن قدردانی از اقدامات کانون بانوی فرهنگ، گفت: جهان فرهنگ عرصه رقابت ایده‌های نظری است. ایده‌هایی که در دنیایی فرهنگ رقابت دارند در صورتی تفوق پیدا می‌کنند که در جامعه تسلط یابند. امروزه در فضای فرهنگ با مسئله تفسیر معنای زندگی روبرو هستیم و رقابت حول این مفهوم شکل گرفته است.  محور بسیاری از گفته ها و اندیشه های اهل فرهنگ و متفکران در این حوزه بر مدار فهم معنای زندگی شکل گرفته است. اهمیت کارهایی مانند کانون «بانوی فرهنگ» در این است که به ضرورت و اهمیت اجتناب ناپذیر تفسیر معنای زندگی پی برده است. آنچه در اینجا اهمیت دارد تفسر معنای زندگی توسط یک نگاه زنانه است و ما به این نگاه نیاز داریم نگاهی که برآمده از یک زن ایرانی است و زندگی در نگاه او روایت می شود. وی در پایان اشاره کرد که امروزه بیش از هر چیز باید این مسئله مهم را در نظر داشت که دیگر نباید از دولت و ساختارهای دولتی انتظار زیادی داشت و باید به حرکت های مستقل و مردمی بر اساس مردم‌سالاری دینی در حوزه فرهنگی توجه کرد.

داستان  «جایی آن طرف پرچین» مربوط به دهه پنجاه و پیش از انقلاب است. راوی داستان دختری به نام بیتاست که ده سال دارد. او همراه مادر و برادرش؛ بهرام که یکسال از او بزرگتر است با دایی و همسر او در شهرکی که متعلق به ارتش است زندگی می‌کنند. دایی افسر ارتش است و در پادگان آن منطقه که نامش نفت سفید است خدمت می‌کند. آنها گماشته‌ای به نام عطا دارند. بچه‌ها با عطا ارتباط خوبی دارند. بهرام و بیتا همسن و همکلاس ستاره و شهاب بچه‌های سرهنگ گشتاسی هستند.

شهاب به پشتوانه پدرش که مافوق بقیه افسران منطقه است هر کار بخواهد می‌کند و گاهی باعث آزار بهرام و بیتا میشود. شهاب با بهرام مدام در حال جنگ است. یکبار هم بهرام را حسابی کتک زده.  بهرام از ترس دایی که زیر دست سرهنگ است جرات ندارد جواب کارهای شهاب را بدهد. عطا چند بار به کمک بهرام و بیتا آمده و آنها را از دست شهاب نجات داده است و این کار تخم کینه را نسبت به عطا در دل شهاب کاشته است.

جایی آن طرف پرچین داستان روابط آدمها در منطقه ای دور از مرکز است. یک جامعه کوچک که شبیه جامعه ایران قبل از انقلاب است. این کتاب  در ۷۲ صفحه و با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه برای گروه سنی کودک و نوجوان منتشر شده‌است.

لینک خرید کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *