فهرست برگزیدگان داستان‌های عاشورایی «ده»

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آئین پایانی جشنواره داستان کوچک «ده» با رونمایی از کتاب جشنواره در حوزه هنری برگزار شد.

* عرفانی: ۴۳۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ده ارسال شد

در این مراسم از ۴۳۰ اثر ارسال شده به دبیرخانه ، ۲۴ اثر به مرحله نهایی رسید. دبیر علمی جشنواره سارا عرفانی در مورد چگونگی جشنواره و انتخاب برگزیدگان در این مراسم اظهار داشت: این سومین جشنواره عاشورایی بود که در سه سال اخیر توسط کانون بانوی فرهنگ مطرح و اجرا شد، سال اول جشنواره «عطر عاشقی»، سال گذشته «کلمات روضه خوان» و امسال جشنواره «ده» نامگذاری شد.

عرفانی با بیان اینکه فراخوان سوگواره کوچک عاشورایی «ده»  دو ماه قبل از ماه محرم منتشر شد گفت: این جشنواره کار مشترکی با انجمن کوچک نویسان ایران بود. برای بهتر شدن کیفیت کارهای ارسالی کانون بانوی فرهنگ کارگاهی به صورت مجازی در ۵ جلسه، برای آموزش داستان کوچک، توسط احسان عباسلو برگزار کرد که شهرستان‌ها و استان‌ها استقبال خوبی داشته و بیش از ۲۰۰ نفر در کارگاه مشارکت کردند.

دبیر علمی جشنواره گفت: در نهایت ۴۳۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد و در مرحله انتخاب، خانم‌ها امیری، مالک، علویان، داستان ها را بررسی کردند و ۲۴ اثر را برگزیدند.

سارا عرفانی در ادامه گفت: در حین انجام داوری داستانک‌ها، کار چاپ کتاب جشنواره با همکاری سوره مهر نیز انجام می‌شد، که از ۴۳۰ اثر ارسالی در نهایت ۱۰۵ اثر از آثار منتخب ارسالی در کتاب به چاپ رسید. که با چاپ این کتاب تجلیلی از نویسندگان برتر به عمل آوردیم.

در بخش داوری این جشنواره احسان عباسپور و محمدرضا شرفی خبوشان سارا عرفانی را همراهی کردند، و در نهایت سه اثر برگزیده و سه اثر تقدیری انتخاب شدند.

* عباسلو: تقدیر از بهترین کتاب در حوزه داستان کوچک همزمان با روز سعدی

در این جلسه احسان عباسلو دبیر انجمن کوچک نویسان ایران، با اشاره به اینکه داستان کوچک و نوشتن آن در همه کشورها انجام می‌شود، گفت: در دنیا داستان‌های کوچک  با ایده‌های مختلف مطرح می‌شود. اما عقبه فکری ندارد و اصطلاحات را از جاهای دیگر می‌گیرند و در ماهیت و اندازه و کیفیت حرفی برای گفتن ندارند، در حالی که ایرانیان از قدیم در مورد ایده‌ها و نظریات و داستان‌های کوچک حمایت می‌کردند، و بنیان آن داستان‌ها چه در مسائل مذهبی و ائمه چه در میان ادیبان و شاعران و نویسندگان ایده ‌های جالبی داشتند.

وی ادامه داد: قرار است همزمان با تولد سعدی در اول اردیبهشت از بهترین کتاب در حوزه‌ داستان کوچک تقدیر کنیم و به بهترین داستان‌ها از نظر داوران و منتقدان جوایزی اهدا می‌شود و بهترین ترجمه  برای جهانی شدن آثار صورت می‌گیرد.

دبیر انجمن کوچک نویسان ایران خاطرنشان کرد: داستان‌های ایرانی نگاه زمینی و آسمانی دارد و همه به نوعی جانبه است و ما از داستان‌های خوب حمایت می‌کنیم.

اسامی برگزیدگان این جشنواره عبارتند از :

«سر در دست» نوشته امینه گل‌زاده از شوشتر خوزستان
«نماز شمشیرها» نوشته زهرا رحمانی از جویبار مازندران
«نینوا» نوشته محمدحسن ابوحمزه از تهران

اسامی «تقدیری‌ها»

«هر سال این موقع» نوشته امیر صمدی از خمین
«ای کاش» نوشته مولود توکلی از اراک
«با مشک پر آب» نوشته سمیه مؤمنی از تهران

منبع: https://www.farsnews.ir/news/13990723000397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *