نشست نقد و بررسی کتاب«دختر ماه»به قلم سارا عرفانی

باغ کتاب تهران به مناسبت دهه کرامت و با همکاری کانون «بانوی فرهنگ» میزبان نشست نقد و بررسی کتاب «دختر ماه» نوشته سارا عرفانی بود. این کتاب که داستان زندگی حضرت معصومه(س) را روایت می کند، با حضور کارشناسان حوزه کتاب و نویسنده این اثر در سروستان باغ کتاب به نقد گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب، نشست نقد و بررسی کتاب دختر ماه با خواندن بخشی از این کتاب توسط مطهره موذن زاده، دختر ۹ ساله‌ای که به کتاب و خوانش آن تسلط داشت شروع شد.

بعد از پخش کلیپی از حال و هوای حرم مطهر امام رضا(ع) نوبت به ناصر نادری، نویسنده و کارشناس و منتقد حوزه کتاب رسید تا محتوا و شیوه نگاش این کتاب توسط نویسنده را نقد و بررسی کند.

نادری گفت: «کتاب دختر ماه به نوعی زندگینامه است چون شخصیت اصلی حضرت معصومه(س)، دختر امام کاظم(ع) است و موضوع تولد و رحلت ایشان بستر اصلی داستان را تشکیل داده. از حیث دیگر، نثر و بیان اثر آمیخته با عناصر داستانی است. نویسنده به شکل کنترل شده از عنصر تخیل استفاده کرده و حتی یک داستان کتاب هم صرفا یک روایت یا گزارش تاریخی نیست. بر خلاف برخی زندگینامه‌های مستند و مبتنی بر واقعیت‌های تاریخی که نثر خاص خودشان را دارند، با خواندن کتاب دختر ماه احساس می‌کنیم داستان می‌خوانیم. در واقع ما یک داستان تاریخی و دینی می‌خوانیم و شاید تعبیر بهتر همانی باشد که روی جلد کتاب آمده است؛ یعنی روایتی داستانی از زندگی حضرت فاطمه معصومه(س).»

نادری، کمبود اطلاعات تاریخی درباره زندگی حضرت معصومه(س) را یکی از مصائب نویسنده برای نوشتن این کتاب دانست و ادامه داد: «اگر چه این کتاب زندگینامه است اما به علت کاستی فراوان اطلاعات تاریخی درباره زندگانی حضرت معصومه(س) این کتاب تقریبا از هیچ، متولد شده است. می‌توان گفت بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از حجم کتاب را وقایع تاریخی تشکیل می‌دهد و مابقی وقایع و شخصیت‌ها زاییده تخیل هنرمندانه نویسنده است. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، این کتاب را باید یک داستان بلند بدانیم و بگوییم که به لحاظ نثر و شخصیت پردازی رمان نیست. به طور کلی نویسنده تلاش کرده تصویری خوب و شفاف از زندگی حضرت معصومه (س) ارائه بدهد و به این دلیل کتاب دختر ماه خواندنی و قابل توصیه است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *