یک روز تمرین «درست نویسی» در فرهنگ‌سرای انقلاب اسلامی

کارگاه یک روزه «ویراستاری» آمنه اسماعیلی با همکاری کانون «بانوی فرهنگ» پنجشنبه سوم اسفند در «مدرسه هنر انقلاب» فرهنگ‌سرای انقلاب برگزار شد.

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در کارگاه یک روزه «ویراستاری» که با حضور آمنه اسماعیلی، کارشناس ارشد ادبیات فارسی برگزار شد، شامل ارائه مباحثی چون فضاهای زبان نوشتار و گفتار، سره نویسی، زبان معیار، طرز صحیح شکسته نویسی، رسم الخط صحیح، طریقه صحیح عدد نویسی در متن، علائم نگارشی و نکاتی درباره تایپ کردن بود.
از دیگر بخش‌های این کارگاه، بحث درباره برخی واژه‌های عربی در زبان فارسی بود که اسماعیلی در این باره گفت: الفبای زبان فارسی و عربی به مثابه مادرانی مشابه و همسان تنها در چهار مورد جزیی با هم متفاوت هستند و این تفاوت جزیی نمی‌تواند این دو زبان را از هم بیگانه کند. بنابراین وجود برخی لغات عربی در زبان فارسی نه تنها ایرادی به زبان فارسی وارد نمی‌کند، بلکه به مفهوم بودن و رساتر شدن آن نیز کمک خواهد کرد.
در این کارگاه در مورد گرته برداری، دور افتادگی اجزای فعل و ابهام، کژتابی، فاصله گذاری، استفاده نابجا از فعل «نمودن»، حشو و عدد نویسی صحبت شد.
در ادامه این کارگاه، افراد حاضر به انجام تمرین‌های ارائه شده از سوی اسماعیلی پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *